Powstanie EkoCentrum Wrocław

Z przyjemnością donosimy, iż prawdopodobnie za półtora roku (na jesień 2012) zmienimy naszą siedzibę. Będzie się ona znajdowała w powstającym EkoCentrum na wrocławskim Nadodrzu.

W ubiegłym tygodniu została bowiem podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim na dotację na utworzenie ośrodka edukacji ekologicznej – EkoCentrum Wrocław, które będzie się znajdować w odnowionych budynkach w podwórzu kwartału otoczonego ulicami Św. Wincentego, Chrobrego, Jagiellończyka i Rydygiera. Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Wojewódzkiego Funduszu Ochorony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Wrocław.

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa wchodzi w skład konsorcjum, które dzięki determinacji i zaangażowaniu lidera - Fundacji EkoRozwoju, zrewitalizuje zaniedbane zabudowania poprzemysłowe tworząc w nich unikatowy na skalę Polski projekt: połączenie zabytkowej tkanki z najnowszymi energooszczędnymi technologiami, miejsce wydarzeń, edukacji i warsztatów.

Pomysł na EkoCentrum to efekt inspiracji jaką dało nam Umweltzentrum Dresden, zaprzyjaźniona organizacja ekologiczna znad Łaby, mająca swoją siedzibę w przywróconym do życia zabytkowym kompleksie budynków. Zabudowania w Dreźnie były przeznaczone do wyburzenia, lecz dzięki staraniom ekologów udało się zdobyć fundusze na stworzenie tam wyjątkowej przestrzeni w duchu zrównoważonego rozwoju.

W EkoCentrum chcemy otworzyć Cykloficynę, gdzie prowadzone będą zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz cykloteka. Dzięki powiększeniu się przestrzeni wokół nas i bliskiemu sąsiedztwu Centrum Reanimacji Kultury, gdzie mieści się Rowerowania, liczymy, iż uda się nam efektywniej wspierać rozwój kultury rowerowej we Wrocławiu.

Więcej o projekcie EkoCentrum Wrocław na stronach Fundacji EkoRozwoju.

Radek Lesisz