Święto Rowerzysty

Cele

Ideą przewodnią największej niesportowej imprezy rowerowej we Wrocławiu - Święta Rowerzysty, jest promowanie ruchu rowerowego - zarówno jako wspaniałej formy rekreacji jak i ekologicznej komunikacji w mieście. Ponadto impreza ma na celu integrację środowiska rowerzystów i nagłośnienie problemów, z którymi borykają się rowerzyści. Święto to również nasz głos za miastem przyjaznym ludziom, miastem gdzie można oddychać czystym powietrzem, bezpiecznie, szybko i ekologicznie przemieszczać się na rowerze oraz aktywnie odpoczywać, czerpiąc radość i zdrowie z obcowania z czystym środowiskiem.

Korzenie

Święto (organizowane od 2009 roku) nawiązuje bezpośrednio do uprzedno obchodzonego we Wrocławiu na początku czerwca ogólnopolskiego Dnia Bez Samochodu. Impreza ta organizowana była z okazji przypadającego w tym czasie Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Globalny wymiar i rowerowy charakter tej daty najlepiej się prezentuje w Berlinie, gdzie co roku odbywa się w tym czasie największa na świecie demonstracja rowerowa: Sternfahrt.

Chcąc powrócić do tradycji wspólnej imprezy w całej Polsce, Święto Rowerzysty jest częścią ogólnopolskiej akcji pod hasłem Święto Cykliczne, które tego samego dnia organizowane jest przez lokalne organizacje sieci Miasta dla Rowerów.

Działania

Program imprezy opiera się na wielkim przejeździe peletonu rowerzystów ulicami miasta, w którym co roku bierze udział coraz więcej rowerzystów, nie tylko z Wrocławia. Na mecie organizowany jest zawsze Bajk-piknik - impreza plenerowa, na której odbywają się konkursy, prezentacje, zabawy, znakowanie rowerów, muzyka na scenie, debaty, wyścigi, etc.

Relacje z poprzednich lat pod adresem: rowerowy.wroclaw/swieto

Finansowanie

Impreza nie ma stałego dofinansowania. Co roku nasze stowarzyszenie szuka funduszy na jego organizację. Od 2009 roku Święto współfinansowane przez Urząd Miasta Wrocławia, czasami także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze sponsorów głównych: w 2009 roku byli to Harfa-Haryson i Wrocławski Park Wodny, w 2010 Zasada Rowery, w 2011 Kross, w 2012 Harfa-Haryson i le Comité Régional du Tourisme d’Alsace.

Czas realizacji

Od 2009 roku impreza odbywa się cyklicznie, zawsze na początku czerwca, zawsze w niedzielę. Termin ustalany w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Święto Cykliczne.